ASF jest już na Dolnym Śląsku. Strefa ochronna jest coraz większa

27 listopad 2019
(0 Głosów)
Autor 
ASF szerzy się tekże na zachodzie kraju

Na ternie województwa dolnośląskiego wykryto przypadek ASF u padłego dzika, którego znaleziono podczas przeszukiwań terenowych. Powiększeniu uległy strefy objęte restrykcjami w Lubuskiem, gdzie potwierdzane są kolejne przypadki wirusa.

Wystąpienie kolejnych przypadków ASF u dzików znalezionych na ternie województwa lubuskiego przyczyniło się do powiększenia zasięgu obszaru objętego ograniczeniami („strefa czerwona”) oraz obszaru ochronnego („strefa żółta”) w obrębie województw: lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.

ASF

                        Stan granic obszaru ochronnego i zagrożonego na zachodzie Polski

 

Nowy status gmin w województwie mazowieckim

Na wniosek Głównego Lekarza Weterynarii, Komisja Europejska zdecydowała o zniesieniu restrykcji na terenie niektórych gmin w obrębie powiatów: płockiego i płońskiego, w województwie mazowieckim, położonych w obszarze zagrożenia w związku z występowaniem ASF.

Na mocy przyjętej decyzji, status obszarów objętych ograniczeniami zostanie przywrócony dla niżej wymienionych gmin:
- w powiecie płockim - Wyszogród i Mała Wieś,
- w powiecie płońskim - Naruszewo i Czerwińsk nad Wisłą.

ASF na Dolnym Śląsku

Główny Lekarz Weterynarii poinformował także, że 26 listopada 2019 r. w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, uzyskano dodatni wynik badania w kierunku ASF, w próbce pobranej od dzika padłego na terenie przeszukiwań prowadzonych w województwie dolnośląskim, w miejscowości Kotla, w gminie Kotla, w powiecie głogowskim.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…