Potrzebne są nowe zasady dotyczące szacowania szkód łowieckich

03 październik 2019
(1 Głos)
Autor 
Zasugerowano przywrócenie udziału przedstawiciela izby rolniczej w pierwotnym szacowaniu szkód, na wniosek rolnika lub innej strony

Kwestia szkód łowieckich stała się jednym z głównych tematów rozmów między przedstawicielami samorządu rolniczego i Kierownictwa resortu środowiska, które odbyły się  1 października 2019 r. w gmachu Ministerstwa Środowiska. Ustalono konieczność opracowania nowych metod szacowania szkód.

Podczas spotkania samorząd rolniczy odniósł się do szacowania szkód łowieckich i uznał udział Lasów Państwowych w procesie odwoławczym za bezsensowny, uznając, że zapis ten powinien zostać zmieniony. Samorząd podkreślił rolę izb rolniczych w samym szacowaniu i zasugerował aby przywrócić udział przedstawiciela izby rolniczej w pierwotnym szacowaniu szkód, na wniosek rolnika lub innej strony.

 

Rola przedstawiciela ODR w szacowaniu szkód łowieckich
Obecnie obowiązujące zapisy, z których wynika (nieobowiązkowy, ale płatny) udział przedstawiciela ODR w szacowaniu szkód – nie sprawdzają się. Podczas spotkania podkreślono nieudolność tego zapisu, gdyż przedstawiciele ODR często nie pojawiają się na szacowaniu lub pojawiają się tylko w dni pracujące w godzinach pracy. Jednak bardzo często termin szacowania szkody wyznaczany jest na dzień wolny od pracy i odbywa się bez udziału przedstawiciela ODR.

 

Ceny referencyjne dla plonu i prostsze procedury
Na spotkaniu ustalono, że korzystne byłoby ustalenie cen referencyjnych dla poszczególnych rodzajów plonów. Takie rozwiązanie znacznie ułatwiłoby ustalanie ostatecznej wysokości odszkodowania z tytułu wyrządzonych szkód łowieckich.

Kolejnym ważnym tematem było omówienie uproszczenia procesów związanych z umożliwieniem odstrzału zwierzyny chronionej tj. np. żubrów, wilków oraz odstrzału ptaków, które coraz częściej powodują szkody w uprawach. Jak podała Pani Minister Golińska w przypadku szkód wyrządzanych przez ptactwo, bardzo trudnym jest znalezienie materialnych dowodów winy poszczególnych gatunków.

 

Brak ustalonej stawki za odstrzał zwierzyny
Przedstawiciel Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej omówił problem rozszerzającej się strefy wirusa ASF, stanowiącego duże zagrożenie dla producentów trzody chlewnej. Podkreślił także fakt, że na terenie Województwa warmińsko-mazurskiego brak jest odpowiedniej ilości chłodni, co przyczynia się do zmniejszenia odstrzału dzika. Ponadto, myśliwi nie są zainteresowani odstrzałem w związku z brakiem ustalonej jednolitej stawki za odstrzał zwierzyny.

Na koniec spotkania  zgodnie ustalono potrzebę utworzenia zespołu z udziałem przedstawicieli resortu środowiska i samorządu rolniczego, w czasie którego będą wypracowane nowe metody szacowania szkód oraz omówiony będzie zakres współpracy mający doprowadzić do rozwiązania wspólnych problemów.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…