Wieś wizytówką Polski

14 wrzesień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Od lewej prezydent RP, prezes KRUS i minister rolnictwa Fot. MRiRW

Rozwój polskiej wsi stał się jednym z głównych tematów poruszanych na spotkaniu prezydenta RP  Andrzeja Dudy z laureatami XVII Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

Konkurs organizowany jest od 2003 roku przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jego celem  jest poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych. W tegorocznej edycji konkursu wzięły udział 1153 gospodarstwa indywidualne oraz 41 zakładów rolnych zatrudniających ponad 4,4 tys. pracowników.

 

Polska wieś zasługuje na uznanie

Dziś polska wieś jest nowoczesna, dziś polska wieś jest piękna, dziś polska wieś jest czysta, schludna, zadbana i to jest w tej chwili stały element każdego zakątka naszego kraju.

To bardzo ważne, dziękuję za to, bo polska wieś – śmiało można powiedzieć – staje się wizytówką Rzeczpospolitej – stwierdził prezydent RP Andrzej Duda, który gościł w Belwederze laureatów XVII Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.
Prezydent wypowiedział się także na temat rosnącego bezpieczeństwa na polskiej wsi .

– Nowoczesne rolnictwo to takie, które daje wysokie plony, daje dobre zbiory, daje żywność wysokiej jakości. Jednak paradygmat rolnictwa, gdzie nowoczesnością nazwano jak największe plony, bez liczenia się z konsekwencjami i ilością zastosowanej chemii, to nie jest nowoczesne rolnictwo – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Precyzyjne rolnictwo szansą na rynkach rolnych
Minister rolnictwa uznał zrównoważone rolnictwo, rolnictwo wykorzystujące precyzyjnie środki produkcji, za naszą wielką szansę na rynkach rolnych. Zwrócił przy tym uwagę na zrównoważony rozwój rolnictwa, który pozwala nie tylko na zachowanie zasobów naturalnych, ale także sprzyja zachowaniu żywotności społecznej i ekonomicznej polskiej wsi. Podkreślił w tym rolę rodzinnych gospodarstw rolnych, pośród których nawet te najmniejsze mają rację bytu, choć ich rola będzie się zmieniać. To one mają predyspozycje do prowadzenia w nich przetwórstwa na mała skalę, rolniczego handlu detalicznego czy sprzedaży bezpośredniej.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…