Kraje nadbałtyckie podpisały Wspólną deklarację

07 wrzesień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Spotkanie ministrów resortów rolnictwa Polski, Estonii, Litwy i Łotwy Fot. MRiRW

Spotkanie ministrów rolnictwa krajów nadbałtyckich odbyło się przy okazji 17 Międzynarodowego Forum Mleczarskiego w Serocku. Podczas spotkania ministrowie podpisali Wspólną Deklarację Ministrów Rolnictwa Estonii, Łotwy, Litwy i Polski w sprawie podkreślając tym wspólny punkt widzenia na Wspólną Politykę Rolną.  

Ministrowie krajów nadbałtyckich jednogłośnie stwierdzili, że rolnictwo, produkcja żywności i życie na wsi oparte są na europejskim modelu rolnictwa i wspólnych wartościach, które pragniemy wspólnie utrzymać i dalej rozwijać.

– Dzisiejsze spotkanie dotyczy kilku istotnych dla nas kwestii: budżetu na Wspólna Politykę Rolną, technicznej strony wdrażania mechanizmów tej polityki, umowy Mercosur oraz sytuacji europejskiego mleczarstwa po bezumownym brexicie – poinformował polski minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Głos lekceważonej części Europy
– Niewątpliwie głos naszej części Europy w Brukseli, tej części, która była przez długie lata lekceważona – mówiono „cieszcie się, że do tej Europy w ogóle weszliście, że jesteście w ramach elitarnego klubu polityczno-gospodarczego, jakim jest Unia Europejska” – ale to się zmienia i my zaczynamy być rozumiejącymi swoją rolę pełnoprawnymi członkami UE, ale jeżeli chcemy być mocniejsi, to musimy działać razem z krajami nadbałtyckimi, z krajami Grupy Wyszehradzkiej – podkreślił minister Ardanowski.

W podpisanej Deklaracji zaprezentowano uzgodnione, wspólne stanowisko w następujących kwestiach: zapewnienia odpowiedniego budżetu na wdrożenie nowych celów i wyzwań Wspólnej Polityki Rolnej, zapewnienia równych warunków konkurencji poprzez wyrównanie płatności bezpośrednich, zapewnienia przez Komisję Europejską nadzwyczajnych środków na rzecz zarządzania kryzysowego, uwzględniającego ryzyko związane z bezumownym Brexitem.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…