Przejęcie Proplanu przez Grupę CIECH to kolejny etap rozwoju firmy

08 sierpień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Dzięki przejęciu Proplanu CIECH zyskał dostęp do dużych rynków zachodniej i południowej Europy Fot. CIECH Sarzyna

Przejęcie hiszpańskiego dostawcy środków ochrony roślin, umożliwiło firmie CIECH Sarzyna wejście ze swoją ofertą produktów AGRO na rynki ponad 50 krajach całego świata. W ciągu roku po przejęciu zintegrowano działy rejestracji produktów Proplan i CIECH Sarzyna oraz przebudowano strukturę hiszpańskiej spółki. Wyznaczone zostały także nowe cele biznesowe, zgodne z przyjętą strategią Grupy na lata 2019–2021, zakładające poszerzanie portfolio produktowego oraz wzrost udziału sprzedaży środków ochrony roślin poza Polskę do ponad 40 proc.

Hiszpański Proplan prowadzi swoje działania głównie na Półwyspie Iberyjskim oraz w Północnej Afryce – przede wszystkim w Algierii i Egipcie. Na rynkach iberyjskich dostarcza tamtejszym rolnikom głównie insektycydy stosowane w uprawach owoców cytrusowych oraz herbicydy do zbóż. W przypadku rynku afrykańskiego są to głównie insektycydy. CIECH Sarzyna, oprócz swojego rynku macierzystego, obsługuje także rejon Europy Środkowej oraz Europę Zachodnią, Wyspy Brytyjskie i Skandynawię. Środki ochrony roślin z zakładu w Nowej Sarzynie, będącego największym polskim producentem herbicydów, trafiają na ok. 40 rynków zagranicznych.

Grupa CIECH przejęła 100 proc. akcji Proplanu – hiszpańskiego dostawcy środków ochrony roślin działającego na trzech kontynentach – pod koniec lipca 2018 roku. Wartość transakcji wyniosła 44,6 mln euro. Proplan to dostawca generycznych środków ochrony roślin korzystający z outsourcingu w zakresie produkcji, dostawy surowców i logistyki. Spółka zarządza portfelem ponad 120 rejestracji i w pełni koordynuje procesy z tym związane. Jednocześnie pracuje nad uzyskaniem wielu nowych rejestracji na 5 kontynentach. W samym 2018 roku Proplan poszerzył swój portfel o 18 nowych produktów.

 

Korzyści z przejecie Proplanu
Przejęcie Proplanu umożliwiło Grupie CIECH dostęp do dużych rynków zachodniej i południowej Europy, zwiększając tym samym poziom przychodów i zysków całego biznesu AGRO, co miało bezpośrednie przełożenie na wyniki Grupy w 2018 roku. Ważną korzyścią tej akwizycji jest również możliwość wymiany portfeli produktowych obu spółek na ich głównych rynkach. CIECH rozpoczął już projekty mające na celu zaoferowanie w Hiszpanii środków zawierających produkowaną w polskich zakładach Grupy substancję MCPA, wykorzystywaną m.in. do ochrony zbóż i kukurydzy. Z kolei na polski rynek trafiły już produkty z oferty Proplanu – m.in. Toscana. Duży potencjał rynkowy ma dla CIECH także dostęp do substancji aktywnej Acetamipirid – insektocydu stosowanego w wielu uprawach zbóż, warzyw i owoców.

Ważnym elementem połączenia potencjałów obu spółek była także integracja działów rejestracji – jednostek przeprowadzających długotrwały proces wprowadzania produktów na nowe rynki. Oznacza to duże oszczędności dla CIECH – przeprowadzenie rejestracji produktów na nowych rynkach jest czasochłonne i trwa od 3 do 5 lat. Dodatkowo przygotowanie dokumentacji i przeprowadzenie badań wiąże się z dużymi kosztami. Co więcej, przejęcie Proplanu umożliwiło CIECH zwiększenie udziału eksportu w przychodach ze sprzedaży środków ochrony roślin. Wzrost tego odsetka pomoże firmie uodpornić się na zawirowania pogodowe w Polsce i ograniczy efekt sezonowości, naturalny w tym biznesie.

- Szybko i sprawnie przeprowadzone połączenie Proplanu z biznesem AGRO Grupy CIECH pozwoliło nam przejść do kolejnego etapu rozwoju tego obszaru naszej działalności. Jego celem jest przyśpieszenie ekspansji produktowej i geograficznej biznesu AGRO. Już dziś planujemy wejście na kolejne zagraniczne rynki – interesują nas zwłaszcza te kraje, w których popyt na środki ochrony roślin rośnie najszybciej. Przejęcie Proplanu jest dla nas bardzo ważnym elementem realizacji naszej strategii, zakładającej dywersyfikację obszarów działalności oraz wzrost zysków z wysokomarżowych biznesów pozasodowych – mówi Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu CIECH S.A.

Według dostępnych analiz rynek środków ochrony roślin będzie stabilnie rósł w tempie ok. 2 proc. rocznie w najbliższych 5-7 latach, osiągając w 2025 roku wartość ok. 65 mld USD. Szybciej będzie rósł rynek producentów generycznych (w tempie ok. 4 proc. rocznie), na którym działa CIECH Sarzyna i Proplan.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…