Susza rolnicza we wszystkich województwach

06 sierpień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Największy deficyt wody w okresie od 1 czerwca do 31 lipca br. notowano na obszarze Pojezierza Lubuskiego Fot. na podstawie IUNG-PIB

IUNG-PIB opublikował ósmy raport odnośnie wystąpienia suszy w okresie od 1 czerwca do 31 lipca 2019 roku, w którym stwierdził wystąpienie suszy rolniczej na terenie wszystkich województw.

Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla Polski, na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -173 mm. Wartość ta uległa zmniejszeniu o 40 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 V-20 VII).

Nadal największy deficyt wody odnotowuje się na obszarze Pojezierza Lubuskiego, a obecnie obszar ten został jeszcze znacznie poszerzony o Pojezierze Wielkopolskie oraz o Nizinę Wielkopolską.

Na tym terenie wartości KBW osiągają od -240 do -279 mm. Bardzo niskie wartości KBW notowane są również na terenie południowej części Niziny Śląskiej oraz na Wzniesieniach Łódzkich wynoszące od -240 do -259 mm. Na przeważającym obszarze kraju notowane są także niskie wartości KBW od -160 do – 239 mm. Jedynie we wschodniej części Pobrzeża Południowobałtyckiego i w zachodniej części Pojezierza Mazurskiego oraz na południowych krańcach kraju wartości KBW są nieco wyższe i wynoszą od -100 do –159 mm.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…