Kary pieniężne dla nabywców produktów rolnych za brak poprawnej umowy

04 lipiec 2019
(0 Głosów)
Autor 
Obowiązują przepisy nakładające kary pieniężne dla nabywców produktów rolnych, w przypadku nabycia ich bez umowy

Podmioty skupujące owoce i warzywa oraz producenci rolni powinni pamiętać o wymaganej umowie. Brak prawidłowo przygotowanej umowy grozi karami pieniężnymi. Od producentów owoców napływają już sygnały o nieprawidłowościach dochodzących w punktach skupu.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przypomina producentom i dostawcom, że obowiązują przepisy nakładające kary pieniężne dla nabywców produktów rolnych, w przypadku nabycia ich bez umowy lub w sytuacji, gdy umowa jest wadliwa.

Zawiadomienie o podejrzeniu naruszenia przepisów należy zgłosić do dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, właściwego według miejsca siedziby lub zamieszkania nabywcy. Informacje, w tym formularz zawiadomienia o podejrzeniu naruszenia przepisów dotyczących obowiązku zawierania umów na dostarczanie produktów rolnych znajdują się na stronie: http://www.kowr.gov.pl/interwencja/obowiazek-umow.

O nieuczciwym wykorzystaniu przewagi kontraktowej nabywcy względem dostawcy oraz dostawcy względem nabywcy mówimy kiedy (informacje dostępne na stronie: https://przewagakontraktowa.uokik.gov.pl/) np. bez uzasadnienia wydłużono terminy płatności za dostarczone produkty rolne, niczym nie uzasadniono rozwiązania umowy lub zagrożono rozwiązaniem umowy.

Sprawy z zakresu przewagi kontraktowej prowadzi Delegatura UOKiK w Bydgoszczy. Należy podkreślić, że zeszłoroczna nowelizacja tej ustawy uchyliła przepisy odnoszące się do wartości obrotów stron umowy oraz zagwarantowała pełną anonimowość zgłaszającego.

Problem można zgłosić:
•    e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
•    pisemnie pod adresem: Delegatura UOKiK w Bydgoszczy, Plac Kościeleckich 3, 85-85-033 Bydgoszcz,
•    telefonicznie: 52 345 56 44

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

Głównym celem proponowanych przepisów jest wzmocnienie pozycji producenta rolnego w łańcuchu żywnościowym. Nie może być zgody na dyktowanie cen ze strony podmiotów skupujących.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…