Prognozy Komisji Europejskiej dla produkcji mleka w 2019 roku

29 kwiecień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Producenci mleka zwiększyli udział koncentratów w mieszankach paszowych, co powoduje zwiększenie wydajności jednostkowej krów

Prognozy Komisji Europejskiej wskazują, że produkcja mleka w drugiej połowie roku 2019 powinna wzrosnąć o 0,7%. Warunkiem są oczywiście normalne warunki pogodowe - podała PFHBiPM.

Trudna sytuacja hodowców bydła w 2018 roku
Pod koniec 2018 roku pogłowie krów mlecznych w Unii Europejskiej było o 1,6% niższe niż przed rokiem. Dodatkowo w zeszłym roku wielu rolników odczuło ekstremalną suszę, która miała negatywny wpływ na podaż pasz. Producenci mleka zwiększyli udział koncentratów w mieszankach paszowych, co powoduje zwiększenie wydajności jednostkowej krów mlecznych.

- Komisja Europejska przewiduje, że w pierwszym kwartale bieżącego roku skup mleka będzie o 1% niższy niż w analogicznym okresie 2018 roku. Jednak w drugiej połowie roku zakładając, że warunki pogodowe będą normalne, produkcja mleka powinna wzrosnąć o 0,7% do 167,3 mln ton. Według prognoz KE na ceny mleka pozytywny wpływ będzie miał utrzymujący się popyt światowy na produkty mleczne oraz brak zapasów interwencyjnych odłuszczonego mleka w proszku, które w zeszłym roku spędzały sen z powiek wszystkim z branży mleczarskiej - poinformowała Dorota Śmigielska z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Wzrost sprzedaży unijnych produktów mleczarskich w Chinach
PFHBiPM podała także, że w 2018 roku globalna wymiana handlowa produktami mleczarskimi była o 3% wyższa niż w 2017 roku. Dzięki temu Unia Europejska pozostaje największym eksporterem tych produktów, z 32% udziałem w handlu światowym.
Kluczowy był spór pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, dzięki któremu europejscy producenci sprzedali na rynek chiński o 11% więcej swoich produktów. Ttrend ten prawdopodobnie utrzyma się również w bieżącym roku.

 

Ser unijnym hitem eksportowym

Najważniejszym unijnym produktem eksportowym przemysłu mleczarskiego jest ser, jego udział w eksporcie wynosi około 40%. Niższy o 5% eksport sera do USA został zrekompensowany zwiększonym o 12% wywozem do Japonii oraz o 2% do Szwajcarii. Prognozy przewidują, że eksport sera wzrośnie o kolejny procent z powodu podpisanej umowy o wolnym handlu z Japonią oraz stale rosnącym zainteresowaniem importerów tym produktem. Europejskie ceny odtłuszczonego mleka w proszku są wyższe niż na rynku światowym, jednak unijni producenci w dalszym ciągu pozostają konkurencyjni, a eksport OMP w bieżącym roku może być o 3% wyższy. W przypadku pełnego mleka w proszku pozycja Unii słabnie, na rzecz Nowej Zelandii. Eksport PMP w 2018 roku był o 15% niższy i ta tendencja najprawdopodobniej utrzyma się również w roku 2019.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…