Minister rolnictwa spotkał się z rolnikami z Pomorza

14 marzec 2019
(0 Głosów)
Autor 
Uczestnicy spotkania w Chojnicach Fot. MRiRW

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się w tym tygodniu z rolnikami z Chojnic. Na spotkaniu poruszono tematy sprzedaży detalicznej ;oraz innych zmian mających wpłynąć na rozwój polskiego rolnictwa. 

- Pomorskie cechuje bardzo ciekawy i zróżnicowany krajobraz, duża liczba turystów oraz bogactwo kulinarnych tradycji. To szansa na dalszy rozwój rolnictwa na tych terenach – zwrócił uwagę przebywający na Pomorzu minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
Szef resortu rolnictwa podkreślił w tym kontekście znaczenie nowych regulacji nieumożliwiających sprzedaż produktów wytworzonych w gospodarstwach rolnych.

–  Mamy teraz najlepsze w Unii Europejskiej przepisy w zakresie rolniczego handlu detalicznego oraz produkcji marginalnej, ograniczonej i lokalnej

– przypomniał minister.

Nowe przepisy znacząco ograniczyły biurokrację sprowadzając ją jedynie do faktu zgłoszenia prowadzenia rolniczego handlu detalicznego. Korzystne są aspekty podatkowe: do 40 tysięcy złotych rocznie bez podatku, a powyżej tylko 2 procentowe opodatkowanie. Rolnicy mogą sprzedawać swoje produkty do restauracji, sklepów, gospodarstw agroturystycznych i stołówek. Znacząco uproszczone zostały także przepisy w zakresie wytwarzania żywności w ramach tzw. MOL-a.

– W  takim regionie jak Pomorskie jest to szczególnie istotne, gdyż oprócz mieszkańców przyjeżdża tutaj duża liczba turystów – podkreślił minister.
Minister Ardanowski zwrócił także uwagę na nową ustawę o spółdzielniach rolników. Podkreślił, że zawarte w niej rozwiązania prawne pozwalają na uzyskanie wielu oszczędności przy wspólnej produkcji i działaniu.

Pomoc suszowa
Przedstawiając działania zrealizowane od objęcia urzędu, minister Ardanowski podkreślił historyczny wymiar pomocy suszowej, w ramach której wypłacono poszkodowanym rolnikom 2 miliardy 215 milionów złotych. Kolejnym elementem wsparcia rolników jest wzrost kwoty zwrotu części akcyzy zawartej w oleju napędowym używanym do produkcji rolnej do 100 zł/ha. Po raz pierwszy mechanizm ten został też wprowadzony dla producentów bydła – 30 zł na jedną dużą jednostkę przeliczeniową (DJP).Szef resortu rolnictwa mówił również o swoich rozmowach z unijnym komisarzem UE Philem Hoganem.

– Zgadzamy się, że nowe zadania w ramach Wspólnej Polityki Rolnej wymagają co najmniej takiego samego budżetu jaki był do tej pory – podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski.
Aktywizacja obszarów wiejskich

Minister zwrócił również uwagę na kwestie aktywizacji obszarów wiejskich. Należą do nich: szerokopasmowy internet, wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych i Kół Gospodyń Wiejskich. Te ostatnie, w myśl nowych przepisów uzyskały osobowość prawną i możliwości wsparcia finansowego. Jednym z elementów aktywizacji obszarów wiejskich jest także przygotowywany program wsparcia dla obszarów górskich.

-  Chcemy wspierać wsie i miasta na obszarach wiejskich, a nie tylko największe ośrodki, jak to miało miejsce w przypadku naszych poprzedników – podkreślił minister Ardanowski.

 

Nowe rynki zbytu to podstawa dalszego rozwoju
Minister zwrócił również uwagę na sytuację rynkową. Przypomniał, że od momentu naszego wejścia do Unii Europejskiej wartość naszego eksportu rolnego wzrosła sześciokrotnie. Dlatego według ministra trzeba wciąż poszukiwać nowych rynków zbytu, nowych możliwości sprzedaży. Polska żywność jest wysokiej jakości i zdobywa sobie uznanie zagranicznych konsumentów. Według ministra nie możemy konkurować ilością, ale jakością. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie wszystkich norm i standardów. Minister zwrócił uwagę, że pokusa ograniczania dostępu do naszego rynku może zablokować nasze możliwości sprzedaży na innych rynkach.

Szef resortu podkreślił także, że opłacalność na rynku wieprzowiny w Belgii czy w Niemczech wynika przede wszystkim z tego, że tam rolnicy nie sprzedają indywidualnie, a jedynie poprzez spółdzielnie czy grupy, których są członkami.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…