Wody gruntowe najczęściej stosowane do nawadniania upraw

20 marzec 2018
(1 Głos)
Autor 

W Polsce głównym źródłem wody do nawadniania są wody gruntowe. W niewielkim stopniu polscy rolnicy korzystają także z wody deszczowej, wody wodociągowej, wód powierzchniowych oraz wody pochodzącej z recyklingu.

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu przeprowadziło ogólnokrajowe badanie dotyczące systemów nawadniania wśród Polskich rolników. Badanie stanowi realizację międzynarodowego projektu FERTINNOWA - Innowacyjne techniki zrównoważonego wykorzystania wody w uprawach.

Badaniew ykazało, że znaczna część rolników prowadzących ferrtygację w swoich gospodarstwach korzysta z jednego podstawowego źródła wody (80%), około 15% korzysta z dwóch niezależnych źródeł wody. Niewielki odsetek rolników korzysta z 3 źródeł wody.

 

Jakie jest źródło wody wykorzystywanej do nawadniania?

W Polsce głównym źródłem są wody gruntowe. W niewielkim stopniu polscy rolnicy korzystają z wody deszczowej, wody wodociągowej, wód powierzchniowych, wody pochodzącej z recyklingu. W większości krajów Europy wody gruntowe stanowią podstawowe źródło dla nawadniania.

W krajach Europy zachodniej spory odsetek stanowi woda deszczowa oraz uzdatniania woda pochodząca z recyklingu (najczęściej ze szklarni).

 

Zbiorniki do magazynowania wody

Powszechną praktyką w krajach Europy północno-zachodniej jest posiadanie przez rolników zbiorników do magazynowania wody. W krajach Europy południowej oraz środkowo-wschodniej (w tym w Polsce) średnio połowa z rolników posiada dodatkowo takie zbiorniki.

Wśród problemów jakie występują w związku z magazynowaniem wody Polscy rolnicy wskazali problem występowania alg / wykwitów w zbiornikach wodnych, utrudniający im codzienne korzystanie z wody oraz wpływający niekorzystnie na jakość tej wody. Podobny problem mają rolnicy w innych krajach Europy, w szczególności w Hiszpanii, Belgii, Holandii.

Kolejnym problemem wśród Polskich rolników jest nadmierna ewaporacja ze zbiorników wody, niewystarczająca / brak powierzchni do magazynowania czy akumulacja szkodliwych substancji wpływająca na pogorszenie się jakości wody. Podobne problemy można zauważyć we wszystkich krajach europejskich.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…