Masło orzechowe – zakaz używania nazw stosowanych dla przetworów mlecznych w wyrobach roślinnych

07 marzec 2018
(0 Głosów)
Autor 
Obowiązuje zakaz używania nazewnictwa zarezerwowanego dla produktów mlecznych w wyrobach pochodzenia roślinnego

Stosowanie w języku polskim nazw takich jak: mleko kokosowe, śmietanka kokosowa itp. nie jest dłużej możliwe. Organy kontrolene będą miały obowiązek egzekwowania przestrzegania zakazu używania nazw przeznaczonych dla produktów pochodzenia mlecznego w wyrobach pochodzenia roślinnego.

W związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 14 czerwca 2017r. w sprawie C-422/16 TofuTown.com i z powołaniem w nim Decyzji 2010/791/UE – zawierającej wykaz wyrobów roślinnego pochodzenia, dla których mogą być stosowane nazwy zarezerwowane dla przetworów mlecznych, Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o wpisanie do powyższego wykazu zgłaszanych przez polskich przedsiębiorców nazw produktów takich jak:

Mleko kokosowe

Śmietanka kokosowa

Masło orzechowe,

Masło migdałowe,

Mleko migdałowe,

Masło kakaowe.

 

Komisja Europejska w odpowiedzi na wystąpienie Polski odmówiła uzupełnienia ww. wykazu.

Stosowanie w języku polskim nazw takich jak: mleko kokosowe, śmietanka kokosowa, masło orzechowe, masło kakaowe, masło migdałowe, mleko migdałowe nie jest możliwe, a polskie organy kontrolne będą miały obowiązek podejmowania odpowiednich czynności zmierzających do egzekwowania przestrzegania zakazu.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…