Emerytury rolnicze – wniosek o uwzględnienie służby wojskowej

08 luty 2018
(0 Głosów)
Autor 
W przypadku emerytury rolniczej służba wojskowa nie jest uwzględniania przy ustalaniu prawa do emerytury

Zarząd KRIR wniósł o podjęcie działań w kierunku zmiany przepisów, tak aby służba wojskowa była zaliczana rolnikom jako staż pracy przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej. Obecnie przepisy pozwalają na to jedynie w przypadku osób ubezpieczonych w ZUS.

Uwzględniając wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej, Samorząd rolniczy wniósł do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rozważenie możliwości zmiany przepisów, tak aby okres zasadniczej służby wojskowej był uwzględniony przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej.

Czytaj również >> KRUS - Komu przysługuje renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy

Obecnie okres służby wojskowej jest uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury i obliczaniu jej wysokości dla osób ubezpieczonych w ZUS. Natomiast w przypadku emerytury rolniczej - służba wojskowa nie jest uwzględniania. Zgodnie z przepisami urodzeni po 31 grudnia 1948 r. nie mogą zaliczyć do okresów ubezpieczenia dla celów emerytury rolniczej m.in. służby wojskowej.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…