KRIR przeciwko karaniu rolników za brak przestrzegania nowego prawa wodnego

04 wrzesień 2017
(0 Głosów)
Autor 

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie kar dla rolników, którzy nie przestrzegają ustaleń podpisanej przez Prezydenta RP ustawy Prawo Wodne.

Karami mają być objęci rolnicy, którzy nie przestrzegają programu działań mającego na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobiegania dalszemu ich zanieczyszczeniu.

Przepisy nowej ustawy Prawo wodne dotyczące rolników mają wejść dzień po ogłoszeniu ustawy. W związku z tym, Zarząd KRIR wyraził zaniepokojenie możliwością karania rolników za niespełnianie wymogów przedstawionych w ustawie.

 

Samorząd rolniczy złożył wniosek o włączenie przedstawiciela izb rolniczych do prac nad programem działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobiegania dalszemu ich zanieczyszczeniu.

Izby rolnicze zawnioskowały również do ministra rolnictwa o przygotowanie projektów aktów wykonawczych w porozumieniu z ministrem środowiska, i po skonsultowaniu z samorządem rolniczym, które byłyby jak najmniej obciążające dla rolników. Podkreślono, że ważną kwestią jest wprowadzenie okresu przygotowawczego dla gospodarstw rolnych oraz zaplanowanie środków finansowych z budżetu państwa lub Unii Europejskiej.

Źródło: KRIR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…